Remembering those Bearkats we have lost since our last Heritage issue.

Lena Ruth (Gilbert) Orr ’40

Helen Claire (Sullivan) Davis ’42

Amy Elvesa (Rosier) Kurten ’42

Herbert Lawrence Polinard ’43

Marguerite (Greer) DiIorio ’44

Patti Ruth (Young) Morton ’44 ’47

Anthony Vincent Banes ’48 ’49

Betty Fay (Crabb) Boehnke ’48

Paul Vernon Atkinson ’49

Malcolm Lindsey Dow ’49

Eldridge Eason ’49

Herbert William Lamp ’49 ’50

Joe Weldon Pullen ’49

James Douglas Sowell ’49 ’52

F. Wedgeworth ’49

Rush Lee Brown ’50

Tommy Martin Clayton ’50

Louis Gordon Laskie ’50

Elbert Abner Walker ’50 ’52

John Compton Webb ’50 ’53

Barbara Jean (McCullough) Brown ’51

Harold Ray Gilbert ’51 ’56

Ellis Kuehn ’51

Manuel Mullenax ’51

Dorothy Marie (Rutledge) Shaw ’51 ’57

Jimmie Miriam (Henry) Dickens ’52

Jack Delbert Kyle ’52 ’53

Grace Eileen (Brumaghim) Balzer ’53

Samuel Marion Duree ’53

Bobby Bruce Smith ’53 ’58

Ann (Trammell) Treuhardt ’53

Marilyn Ann (McClendon) Deraps ’54

Peggie Joe Emenhiser ’54 ’56

Frances Louise (Imhoff) King ’54

Robert Charles Kuhl ’54

Martha LaNece (Pope) Lomonte ’54

Polly Ann (McCulloch) Powers ’54

James Anthony Pulliam ’54

Wilton Dawson Robinson ’54

James Milford Seitz ’54

Gerald Max Creasy ’55

John Benjamin Cunningham ’55

Margaret Ann (Sharp) Basquette ’56

Charles Harrell Ferrell ’56

Chance Ellis Janac ’56

Hardy Browder ’57

Barbara Jean (Sadler) Lay ’57

Philip Riley ’57 ’66

Charles Hyscal Greene ’58

Nita Wynema (Henson) Keene ’58

Neil Ray Bond ’59

John Carrigan Britt ’59 ’68

Joan (Macklin) Cook ’59

William Robert Hill ’59 ’65

Leroy Ralph Kellogg ’59

George Pleasant Kirkpatrick ’59

Lloyd Scott McCaskill ’59 ’65

Charles Richardson Porter ’59

Don William Wisdom ’59

John Madison Golding ’60 ’74

Kermit Lee Harper ’60 ’67

Bill Erskine Mills ’60

Sandra Lee (Corey) Rainer ’60

Carlo Frank Salvato ’60

Mark Edmund Scotka ’60

Donal William Bird ’61

Bobby Morris Johnson ’61

Jerre Ann (Cranford) Pierce ’61

James Merchant Bauknight ’62

Allen Oliver Boehm ’62

Jan Arthur Gustafson ’62

Michael Keller Haley ’62

Norma Dell (Monzingo) Jones ’62 ’75

Dick Van Reed ’62

Leona (Clanton) Sisk ’62 ’67

Bolton Stewart Williams ’62 ’64

Henry David Adair ’63

Billy Wayne Burton ’63

Harold Herbert Hradil ’63

Clyde Earl Jacks ’63

Richard Dana Steigerwald ’63

Donnis Kelso Stubbs ’63

Doud Jordan Wible ’63

Stephen Jamkowski ’64

Mary Judith (Kos) Albrecht ’65

Michael Traylor Bailey ’65

Donia Dixon Golden ’65

Juanita Elizabeth (Puckett) Hayden ’65

Gary Wayne Middleton ’65

Janice Kay (Barron) Hicks ’66

Charles Ray Kennedy ’66 ’67

Sandra Joyvonne (Landers) May ’66

Jim Larry Nelson ’66

Howard Gilbert Bredthauer ’67

Chappell Evans Dixon ’67

David Craig Durham ’67 ’70

Charles Ray Fenton ’67 ’75

Donna (Coulthard) Schwertner ’67

James Almon Shaw ’67

Garland Keith Sheppard ’67

Robert James Vinklarek ’67

John Joe Allen ’68

Marvin Michael Cichowski ’68

John Howard James ’68

Sandra Lynn (Prigmore) Myzell ’68

Foster Jay Nelson ’68

Allen Wayne Berger ’69

Jay Taylor Palmer ’69

Betty Lucille (Shaw) Hartnup ’70

Linda Carol (Dunn) Wiseman ’70

Mark Elwood Cude ’71

Anthony Joseph DiGregorio ’71

Dorothy May (Conner) Goodney ’71

Rosemary Catherine (Smith) Levens ’71

Sammy Gene Passmore ’71

Robert Nelson Ross ’71

Gerry Lynne (Conroy) Upchurch ’71

Naomi Ruth (Bruner) Black ’72

Laurel Augusta Brownlee ’72

Robert Daniel Creasy ’73

Thomas Edward Draper ’73

Donald Melvin Parton ’73

D.L. Pugh ’73

Thomas Louis Slavik ’73

Charles Ernest Stark ’73

James Dewey Cadenhead ’74

Joe Cobbs ’74

Michael Franklin Edmonds ’74

David Glynn Ellis ’74

June Jackson ’74

James Weldon Passmore ’74

Beverly (Collins) Baker ’75

Benjamin Chick ’75

Anita Michelle Dean Lee ’75

Bob Floyd Lucas ’75

Tasca Lois (Boins) Riser ’75

Thomas Lynn Schulte ’75

Virginia Lee (Campise) Alexander ’76

Gary Michael Hall ’76

Joyce Lee Jordan ’76

Ann Elizabeth Lee ’76

Carmelo Joseph Danna ’77

Jose Adolfo Avalos ’78

Elizabeth Camarillo ’78

Steven Herman Davis ’78

Trisha Marie (Shaw) Haydon ’78

Billy Ray Tipton ’78

William Floyd Webb ’78

Stephanie Nara (Layman) Dempsey ’79

Jay Timothy Morgan ’79

Mary (Dixon) Craigmiles ’80

James Norman Flagg ’80

Michelle Lavina Fonteno ’80

Terry Lynn Petty ’80

Shawn Kae (Monday) Thomas ’80

Kenneth Malcolm Copeland ’81

Robert Logan Fagner ’81

Alan Wayne Juergens ’81

Debra Kay (Burke) Taylor ’81 ’99

Edmundo Oscar Ramirez ’82

Carole Yvonne (Stanton) Soare ’82

Moss Alan Crenshaw ’83

Julia Campbell Dierker ’83

Bobby Jack Priest ’83 ’86

John Robert Robinson ’83

William Clark Stark ’83 ’83

Ernest Charles Dixon ’84

Lori Leigh (Mitchell) Montgomery ’85

Sheryl Kathleen Murphy-Manley ’85 ’87

Carol Ann (Armstrong) Rhodes ’85

Cathy Ann Burns ’87

Dorothy Davis Wicker ’87

Dwayne Allen Garlin ’89

Marjorie (Milliet) Eglsaer ’90

Eddie Paul McAdoo ’90

Susan Myra (Peck) Buck ’91

Wayne Leon Childers ’91

Robert Eric Gonzales ’91

Calvin Don Clute ’92

Roberta Ruth Davis ’92

Cindy Gamel Hines ’96 ’99

Andrew Peter Pettinati ’96

Hilda Rose (Jones) Warner ’96

Teresa Norma Zamora ’00

Thomas Drummond Sample ’02

Benjamin Cody Wilcoxson ’02

Irene Martinez Porcarello ’10

Jon Richard Delany ’12

Kailee Elizabeth Godeaux ’12

John Clinton Griffith ’13

Ricky Ray Gonzalez ’14

Back to top

Back to Previous Section                                                        Go to the Next Section