We Can Solve This Problem
TEKS 5.14B, OBJ 11 & 13
Pre Test Questions

 

1. What is the first step in solving story problems?
A. Circle important information
B. Work the problem
C. Read the problem, then reread it
D. Underline the question

2. What is the second step in solving story problems?
A. Work the problem
B. Check your answer for reasonableness
C. State your answer
D. Underline the question

3. What is the third step in solving story problems?
A. Circle important information
B. Work the problem
C. Check your answer for reasonableness
D. Read the problem, then reread it

4. What is the fourth step in solving story problems?
A. Check your answer for reasonableness
B. Work the problem
C. State your answer
D. Circle important information

5. What is the fifth step in solving story problems?
A. Read the problem, then reread it
B. Check your answer for reasonableness
C. Work the problem
D. Underline the question

6. What is the sixth step in solving story problems?
A. Circle important information
B. Work the problem
C. Check your answer for reasonableness
D. State your answer

Use the following story problem to answer questions 7-10.

Taylor and her friends started a babysitting club on Saturdays. They charged $2.00 per hour for every kid they watched. On Saturday, April 24th, they watched 3 kids for 5 hours. How much money did they make that day?

7. What is the question for this story problem?
A. How many kids did they watch on April 24th?
B. How much money did they make on April 24th?
C. How much did the girls charge per hour?
D. How long did the girls babysit on April 24th?

8. What is the important information of this story problem?
A. Taylor and her friends have a babysitting club.
B. Taylor and her friends babysat on April 24th.
C. Taylor and her friends babysat 3 kids for 5 hours and charged $2.00 and hour per kid.
D. Taylor had 5 friends in her babysitting club.

9. In order to solve this story problem, you would need to_______.
A. Multiply 5 x 3 and then add $2.00
B. Add 5 + 3 and then multiply by $2.00
C. Multiply 5 x 3 and then multiply by $2.00
D. Add 5 + 3 and then add $2.00

10. Which of the following would be a reasonable answer to the story problem?
A. $8.00
B. $16.00
C. $20.00
D. $30.00

lease print out your pre test. Click here to see answers!