Using Multiplication to Solve Problems
Pretest Math 5.3B


Click the letter of the correct answer.


1. 763 X 8 =

A. 1,604
B. 7,104
C. 6,104
D. 6,200
E. Not Here


2. 415 X 23 =

A. 8,445
B. 9,545
C. 10,000
D. 10,545
E. Not Here


3. Sally wants to buy balloons. Each package of balloons contains 46 balloons. She bought 7 bags. How many balloons did Sally buy altogether?

A. 525
B. 422
C. 223
D. 322
E. Not Here


4. My car goes 350 miles on one tank of gas. How far can I drive on 14 tanks of gas?

A.4,900
B. 5,900
C. 4,400
D. 2,450
E. Not Here

5. One cheese pizza costs $8.50. How much would it cost to buy 13 cheese pizzas?

A. $50.00
B. $111.50
C. $122.50
D. $110.50
E. Not Here


6. The fourth grade class has science for 45 minutes each day. There are 21 school days this month. How many minutes altogether will they spend in science class this month?

A. 945
B. 1,045
C. 955
D. 1,255
E. Not Here


7. It takes Brittany an average of 45 minutes to do her piano lesson every day. If she does her lesson every day for 31 days, how many minutes will she practice altogether?

A. 1,295
B. 1,195
C. 1,000
D. 1,395
E. Not Here


8. 183 X 34 =

A. 6,222
B. 6,322
C. 6,265
D. 6,500
E. Not Here

9. Kristi has 156 ribbons in her collection. Her friend Sarah has 5 times as many ribbons in her collection. How many ribbons does Sarah have?

A. 724
B. 780
C. 680
D. 880
E. Not Here


10. One cheerleading uniform costs $84.55. There are 18 cheerleaders. How much money was spent to buy all the cheerleader's uniforms?

A. $1 500.00
B. $1,520.00
C. $1,421.90
D. $336.00
E. Not Here


Please print out your pre test. Click here to see answers!