Using Multiplication to Solve Problems
Post test Math 5.3B


Click the letter of the most correct answer.


1 367 X 8 =

A 610
B 1,936
C 2,936
D 2,369
E Not Here


2 625 X 32 =

F 657
G 20,000
H 10,000
J 10,525
K Not Here


3 Tom wanted to buy marbles. Each bag of marbles contained 55 marbles. He bought 7 bags. How many marbles did Tom buy altogether?

A 62
B 940
C 838
D 385
E Not Here


4 My car goes 250 miles on each tank of gas. How far can I drive on 13 tanks of gas?

F 3,250
G 2,350
H 4,250
J 2,450
K Not Here


5 One sausage pizza costs $8.50. How much would it cost to buy 13 sausage pizzas?

A $50.00
B $111.50
C $122.50
D $110.50
E Not Here


6 The fourth grade class has science for 45 minutes each day. There are 21 school days this month. How many minutes altogether will they spend in science class this month?

F 945
G 1,045
H 955
J 1,255
K Not Here


7 It takes Sarah an average of 75 seconds to run around the track at her high school. If she runs around the track 12 times, how many seconds did she run altogether?

A 850
B 800
C 1,000
D 900
E Not Here


8 138 X 43 =

F 5,934
G 4,934
H 6,934
J 6,500
K Not Here

9 Tommy has 156 baseball cards in his collection. His friend George has 4 times as many cards in his collection. How many baseball cards does George have?

A 724
B 624
C 824
D 524
E Not Here


10 School supplies for Ms. Parker's fifth grade class cost $14.55 for one student. There are 23 students in her class. How much money was spent to buy all the students' school supplies?

F $334.00
G $335.00
H $100.00
J $336.00
K Not Here



Please print out your post test. Click here to see answers!