Class of 2011

Department of Theatre & Dance
Box 2297
Sam Houston State University
Huntsville, TX 77341-2297
Phone: 936/294-1329
Box Office: 936/294-1339
Fax: 936/294-3898
E-mail: theatre@shsu.edu

Resume

Regional and University Theatre

     
Speech & Debate Solomon Stages Repertory Theatre
(Houston, TX)
Singin' In The Rain Don Lockwood Class Act Productions(The Woodlands, TX)
Nine Guido Contini Sam Houston State University
Rent Mark Cohen Sam Houston State University
The Secret Garden Dickon Sam Houston State University
Frozen Ralph Ian Wantage Sam Houston State University
The Busy World is Hushed Brandt Sam Houston State University
All The Things You Are: Jerome Kern Workshop Soloist Broadway Theatre Project
First You Dream(Original Workshop) Man 3 Broadway Theatre Project
Songs for a New World Man 2 Sam Houston State University
Twelfth Night Sebastian SHSU in Hyde Park (London, England)
A Midsummer Night's Dream Demetrius SHSU in Hyde Park (London, England)
Thoroughly Modern Millie Speed Tapper/Rodney Sam Houston State University
Chicago Ensemble/Harrison Sam Houston State University
Chicago Ensemble/Aaron Lillian Russell Theatre
Sweeney Todd: The Demon Barber… Ensemble/Birdseller Lillian Russell Theatre
Marisol Homeless Man/Skinhead Sam Houston State University
42nd Street Frankie/Chorus Sam Houston State University
Metamorphoses Narcissus/Eros/Hermes Warren Theatre

Dance Productions

   
First "Maelstrom" & "Sodium Light Vapors" Sam Houston State University
Dance Company
Disambiguation "Ode Maid" Sam Houston State University
Dance Company
Time Shift "The Mamas & the Papas" & "Juke Box" Sam Houston State University
Dance Company


Training

Currently pursuing a B.F.A. in Musical Theatre at Sam Houston State University
Apprentice (2009) and Assistant (2010) of the Broadway Theatre Project

Acting: Ron Piretti, Val Meyer, Juliet Gray, Neil Patrick Stewart, Josh Cooke, Penelope Hasekoester, Maureen McIntyre, Tom Prior, Kelly Russell, Larry Smiglewski

Voice: Dr. Laura Avery, Robin Cobb, Dave Clemmons, Joan Lader, Mary Walkley, Adrienne Angel, Nancy Dussault, Betty Schneider, Mike Ruckles

DANCE: Ballet: Darren Gibson, Jennifer Pontius, Dana Nicholay, Tiffany Nirider
Jazz: Darren Gibson, Herman Payne, Kelly King, John Parks, Grady Bowman, Rick Pessagno, Ken Alan
Tap: Ryan Kasprzak, Mike Schulster, Jonathan Charles, Ken Alan
Fosse: Darren Gibson, Deb McWaters
Ballroom: Pierre Dulain & Yvonne Marceau, Rastio Sida & Deb McWaters, Victoria Regan, Bill Evans
African: John Parks
Modern: Zane Booker, Cornelius Carter, Dionne Noble, Andy Noble
Hip Hop: Herman Payne
Russian Movement: Neil Patrick Stewart

WORKSHOPS: Sir Derek Jacobi, Sir Jon Barton, Ben Vereen, Patrick Wilson, Frank Wildhorn, Austin Pendleton, Pierre Dulain & Yvonne Marceau, Jay Binder, David Loud, Joan Lader, Rob Fisher, Greg Graham, Monica Raymond, Nicole Vallins


Special Abilities

Percussion, Sight-Reading, Dialect Work: Scottish, English, Irish, and Italian, Volleyball & Basketball (Ball Handling), and Driving Tractors.

Links of Interest: