Faculty Excellence Awards

YearExcellence in TeachingExcellence in ResearchExcellence in ServiceACE Award
1970 Maynard Yoes (Biology)
1971 Bill Waldron (Psychology)
1972 Marcus Rigby (Physics)
1973 Rita Huff (Accounting)
1974 Thom Murray (Education)
1975 Elizabeth Andrews (Education)
1976 Mozelle Powell (Foreign Languages)
Harry Bohan (Education)
1977 Virginia Irvin (Music)
James Olson (History)
1978 Gaddis Geeslin (Art)
Richard Cording (Philosophy)
1979 Earline Dolive (English)
Daniel Reeves (Mathematics)
1980 Frances Elmer (Education)
Adrian Cooley (Physics)
1981 Mary Francis Park (Education)
Coralie Emmons (Physical Education)
1982 John Snelgrove (Agriculture)
1983 Ralph Pease (English)
1984 Carol Sangster (Accounting)
1985 Donald L. Stalling (English)
1986 Gary Bell (History) Rolando del Carmen (Criminal Justice) Virginia Irvin (Music)
1987 William Abbott (English)
Phillip Parotti (English)
Billy Covington (Physics) Roy Moss (Kinesiology)
1988 Wayland Pilcher (Criminal Justice) Jim Olson (History) Ruth Cady (Health Education)
1989 Frank Fair (Philosophy) James Marquart (Criminal Justice) James Mathis (Education)
1990 Doug Krienke (English) Sam S. Souryal (Criminal Justice) Alberto Sandoval (Education)
1991 John Holcombe (Political Science) Robert A. Lane (Agriculture) Donald V. Coers (English)
1992 Laverne Warner (Education) Robert E. Biles (Political Science) Frank K. Fair (Philosophy)
1993 Mary Ann Nolteriek (Music) Russ Palma (Physics) Paul Reed (Management)
1994 Charles Capps III (Management) Fisher Tull (Music) Mary Lynn DeShazo (Chemistry)
Sara Hart (General Business)
1995 James Johnson (Psychology) Raymond Teske (Criminal Justice) Nelson Thornton (Marketing)
1996 Victor Sower (Management) William E. Kilbourne (Marketing) William Fleming (English)
1997 Stanley Kelley (Agriculture) Paul Ruffin (English) Charles Friel (Criminal Justice)
1998 William Fleming (English) Rowland Miller (Psychology) Jimmy Merchant (Education)
1999 Caroline Crimm (History) Beverly Irby (Education) Tom Camfield (History)
2000 David Burris (Computer Science) Gan Liang (Physics) Marie Hayden (Library Science)
2001 Jerry Dowling (Criminal Justice) Vic Sower (Management/Marketing) Carol Smith (Music)
2002 David Gerling (Spanish) Larry Hoover (Criminal Justice) William Harrell(Agriculture)
2003 Valerie Muehsam Balasundram Maniam Sam Souryal
2004 Susannah Bruce Sanjay Mehta Allan Williams
2005 Debra Price David Marcus James Olson
2006 William Jasper William Lutterschmidt Everett Wilson
2007 Kenneth Hendrickson Jainzhong Wang Rosanne Keathley
2008 Balasundram Maniam Barry Friedman Victor Sower
2009 Sam Souryal Marcus Boccaccini Joyce McCauley
2010 Kimberly Bell Rebecca Robles-Piña James Bexley
2011 Stacy Ulbig (Political Science) Hiranya Nath (Economics) Sergio Ruiz (Music)
2012 John Newbold Richard Watts Stacey Edmonson Phillip Lyons
2013 Joyce McCauley (Reading) Ilona Petrikovics (Chemistry) William Green (Economics) Diana Nabors (Early Childhood Education)

Sam Houston State Logo

Sam Houston State University | Huntsville, Texas 77341 | (936) 294-1111 | (866)BEARKAT Member TSUS
© Copyright Sam Houston State University | All rights reserved. | Contact Web Editor