Winners

Choose a year:

2013201220112010200920082007

2007 Winners

Individual

Outstanding First Year Student Leader Kelly O'Conner
Outstanding Sophomore Student Leader Haley Heft
Outstanding Junior Student Leader Jason Randall
The McDermett Memorial Award (Female Senior) Kim Fregia
The Creager Memorial Award (Male Senior) Trey Taylor
Outstanding Non-Traditional Student Leader John Fennessy
The Sammy Award (Student) Jessica Brash
The Sammy Award (Student) Willie Dean
The Sammy Award (Faculty/Staff) Julia May
The Sammy Award (Faculty/Staff) Dana Grant

Individual College

Excellence in Service: College of Arts & Sciences Jennifer Largent
Excellence in Service: College of Business Administration Ryan Griffen
Excellence in Service: College of Criminal Justice Elke Horn
Excellence in Service: College of Education Jessica Brash
Excellence in Service: College of Humanities & Social Sciences Emily Johnson

Organization

Outstanding Academic/Honorary Organization Political Science Junior Fellows
Outstanding Community Service Project Non Traditional Student Organization
Outstanding Cultural Organization Delta Xi Nu Multicultural Sorority, Inc.
Outstanding Religious Organization Catholic Student Center
Outstanding Social Fraternity Sigma Chi
Outstanding Social Sorority Alpha Delta Pi
Outstanding Special Interest Organization Ag Ambassadors
Outstanding Student Organization Advisor Bill Fleming

2008 Winners

Individual

Outstanding First Year Student Leader Katelyn Stafford
Outstanding Sophomore Student Leader Gabrielle Montoya
Outstanding Junior Student Leader Maggie Ayres
The McDermett Memorial Award (Female Senior) Adrian Hensley
The Creager Memorial Award (Male Senior) Jason McKnight
Outstanding Non-Traditional Student Leader John Fennessy
The Sammy Award (Student) Ademide Adedokun
The Sammy Award (Student) David Bracken
The Sammy Award (Faculty/Staff) Jacqueline Jensen
The Sammy Award (Honorary) State Representative Louis W. Kolkhorst

Individual College

Excellence in Service: College of Arts & Sciences David Bracken
Excellence in Service: College of Business Administration Magdalene "Maggie" Manzano
Excellence in Service: College of Criminal Justice Eric Vento
Excellence in Service: College of Education Sarah Kinsworthy
Excellence in Service: College of Humanities & Social Sciences Ademide Adedokun

Organization

Outstanding Academic/Honorary Organization Political Science Junior Fellows
Outstanding Community Service Project Non Traditional Student Organization
Outstanding Cultural Organization Delta Xi Nu Multicultural Sorority, Inc.
Outstanding Religious Organization Sigma Phi Lambda
Outstanding Social Fraternity Alpha Chi Omega
Outstanding Social Sorority Phi Delta Theta
Outstanding Special Interest Organization Bearkats Advocating Sexual Education
Outstanding Student Organization Advisor Caroline Castillo-Crimm
Outstanding Overall Student Organization Zeta Tau Alpha

2009 Winners

Individual

Outstanding First Year Student Leader Nicole Gabler
Outstanding Sophomore Student Leader Chelsey Dupont
Outstanding Junior Student Leader Megan Bryant
The McDermett Memorial Award (Female Senior) Maggie Ayres
The Creager Memorial Award (Male Senior) Chris Yancy
Outstanding Non-Traditional Student Leader Ashley Clark
The Sammy Award (Student) Lisa Joyner
The Sammy Award (Student) Jadrian Wooten
The Sammy Award (Faculty/Staff) Janet Fair
The Sammy Award (Faculty/Staff) James Bankhead

Individual College

Excellence in Service: College of Arts & Sciences Laura Harrell
Excellence in Service: College of Business Administration Jadrian Wooten
Excellence in Service: College of Criminal Justice Dominic Pollone
Excellence in Service: College of Education Haley Heft
Excellence in Service: College of Humanities & Social Sciences Adam Key

Organization

Outstanding Academic/Honorary Organization Political Science Junior Fellows
Outstanding Community Service Project Sigma Gamma Rho Sorority, Inc.
Outstanding Cultural Organization Delta Xi Nu Multicultural Society, Inc.
Outstanding Religious Organization Sigma Phi Lambda
Outstanding Social Fraternity Alpha Delta Pi
Outstanding Social Sorority Pi Kappa Alpha
Outstanding Special Interest Organization Ag Ambassadors
Outstanding Student Organization Advisor Doug Ullrich
Outstanding Overall Student Organization Ag Ambassadors

2010 Winners

Individual

Outstanding First Year Student Leader Ashley Baker
Outstanding Sophomore Student Leader Mariel Kaneve
Outstanding Junior Student Leader Ryan Bridges
The McDermett Memorial Award (Female Senior) Carolyn Hall
The Creager Memorial Award (Male Senior) Jeremy Carroll
Outstanding Non-Traditional Student Leader Charity Moore
The Sammy Award (Student) Gabrielle Montoya
The Sammy Award (Student) Daniel Pawlowski
The Sammy Award (Faculty/Staff) Jonathan Charles Smith
The Sammy Award (Faculty/Staff) Dr. James F. Gaertner

Individual College

Excellence in Service: College of Arts & Sciences Brian VanDelist
Excellence in Service: College of Business Administration Damon Morton
Excellence in Service: College of Criminal Justice Rachel Schmid
Excellence in Service: College of Education Elizabeth Underwood
Excellence in Service: College of Humanities & Social Sciences Daniel North

Organization

Outstanding Academic/Honorary Organization Political Science Junior Fellows
Outstanding Community Service Project SGA - Bearkat All-Paws-In
Outstanding Cultural Organization African Student Association
Outstanding Religious Organization Alpha Nu Omega
Outstanding Social Fraternity Alpha Tau Omega
Outstanding Social Sorority Alpha Delta Pi
Outstanding Special Interest Organization Collegiate Veterans Association
Outstanding Student Organization Advisor Dwayne Pavelock
Outstanding Overall Student Organization Political Science Junior Fellows

2011 Winners

Individual

Outstanding First Year Student Leader Brianna Bonnette
Outstanding Sophomore Student Leader Chelsea Crane
Outstanding Junior Student Leader Meagan Lee
The McDermett Memorial Award (Female Senior) Kalyn Cavazos
The Creager Memorial Award (Male Senior) Ryan Bridges
Outstanding Non-Traditional Student Leader Joshua Ruschenberg
The Sammy Award (Student) Jimmy Williams
The Sammy Award (Student) Elizabeth Nesselrode
The Sammy Award (Faculty/Staff) Brian Blalock
The Sammy Award (Faculty/Staff) Dr. David Payne

Individual College

Excellence in Service: College of Arts & Sciences Kiersten Ortiz
Excellence in Service: College of Business Administration Katie Wesneski
Excellence in Service: College of Criminal Justice Tyler Eberhart
Excellence in Service: College of Education Jeanie Johnson
Excellence in Service: College of Humanities & Social Sciences Julius Michael

Organization

Outstanding Academic/Honorary Organization Political Science Junior Fellows
Outstanding Community Service Project Greek Life: IFC, MGC, NPC, NPHC
Outstanding Cultural Organization NAACP
Outstanding Religious Organization Soul Lifters Gospel Choir
Outstanding Social Fraternity Omega Delta Phi
Outstanding Social Sorority Zeta Tau Alpha
Outstanding Special Interest Organization Sam Houston Construction Association
Outstanding Student Organization Advisor Vicki Barrilleaux
Outstanding Overall Student Organization Soul Lifters Gospel Choir

2012 Winners

Individual

Outstanding First Year Student Leader Keith Sanders, Jr.
Outstanding Sophomore Student Leader Risa Mitchell
Outstanding Junior Student Leader Erik Baine Johnson
The McDermett Memorial Award (Female Senior) Meagan Lee
The Creager Memorial Award (Male Senior) Joshua Harris
Outstanding Non-Traditional Student Leader Cindi Hoffzimmer
The Sammy Award (Student) Christian Bionat
The Sammy Award (Student) Tyler Eberhart
The Sammy Award (Faculty/Staff) Nancy Gaertner
The Sammy Award (Faculty/Staff) Stephanie Fors

Individual College

Excellence in Service: College of Sciences Curtis Balusek
Excellence in Service: College of Business Administration Jimmy Williams
Excellence in Service: College of Criminal Justice Megan Konarik
Excellence in Service: College of Education Dayna Hargrove
Excellence in Service: College of Humanities & Social Sciences Melva Gomez
Excellence in Service: College of Arts & Mass Communication Bethany Hargrove

Organization

Outstanding Academic/Honorary Organization Delta Tau Alpha
Outstanding Community Service Project Political Science Junior Fellows
Outstanding Cultural Organization NAACP
Outstanding Religious Organization Kats for Christ
Outstanding Social Fraternity Delta Tau Delta
Outstanding Social Sorority Sigma Kappa Omega
Outstanding Special Interest Organization Royalty
Outstanding Recreational Organization Men's Lacrosse Club
Outstanding Student Organization Advisor Edward "Bubba" Miller
Outstanding Overall Student Organization Political Science Junior Fellows

2013 Winners

Individual

Outstanding First Year Student Leader Christopher Butant
Outstanding Sophomore Student Leader Alexis Bloomer
Outstanding Junior Student Leader Meagen Morrison
The McDermett Memorial Award (Female Senior) Ashley Baker
The Creager Memorial Award (Male Senior) Andrew Colarusso
Outstanding Non-Traditional Student Leader Steven Banes
The Sammy Award (Student) Angelic Ortiz
The Sammy Award (Student) Timothy Flanders
The Sammy Award (Faculty/Staff) Terri Jaggers
The Sammy Award (Faculty/Staff) William Fritz

Individual College

Excellence in Service: College of Sciences Casey Page
Excellence in Service: College of Business Administration Sahabia Ahmed
Excellence in Service: College of Criminal Justice Andrew Colarusso
Excellence in Service: College of Education Madison Hayman
Excellence in Service: College of Humanities & Social Sciences Jordon Jeter
Excellence in Service: College of Arts & Mass Communication Kelsey Sapp

Organization

Outstanding Academic/Honorary Organization Kinesiology, Health, Recreation Association for Sam Houston
Outstanding Community Service Project Pay It Forward
Outstanding Cultural Organization African Student Association
Outstanding Religious Organization Wesley Foundation
Outstanding Social Fraternity Alpha Tau Omega
Outstanding Social Sorority Alpha Delta Pi
Outstanding Special Interest Organization Gamma Sigma Kappa
Outstanding Recreational Organization Bearkat Judo Society
Outstanding Student Organization Advisor Peter Roussel
Outstanding Overall Student Organization Kinesiology, Health, Recreation Association for Sam Houston

Sam Houston State Logo

Sam Houston State University | Huntsville, Texas 77341 | (936) 294-1111 | (866)BEARKAT Member TSUS
© Copyright Sam Houston State University | All rights reserved. | Contact Web Editor